U příležitosti Světového dne uprchlíků (20. 6.) Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice ve spolupráci s Young Caritas uspořádala v pátek 18. června odpoledne v budově diecézní Charity multikulturní setkání se symbolický názvem Kousek Ze/mě. Smyslem akce bylo inspirovat se příběhy, kulturou a dovednostmi cizinců, pro které se Česká republika stala novým domovem.

„Věřím, že se tu setkají lidské příběhy, které nás obohatí. Všichni musím někdy opustit svůj domov a své blízké, bez toho bychom se dále nemohli rozvíjet. Někdy je to však na delší dobu. Žil jsem několik let v Rakousku a Itálii a vzpomínám, jak důležité pro mě bylo vnímat to, že nejsem sám. Přeji všem, abychom při svých cestách nebyli sami. Vždy je s námi Bůh a v nejednoduchých situacích i Charita, která se snaží pomáhat všem bez ohledu na národnost či vyznání,“ řekl na úvod prezident diecézní Charity P. Stanislav Brožka.

Pro návštěvníky akce, která vznikla za podpory Ministerstva vnitra díky programu Integrace cizinců 2021, diecézní Charita připravila rozmanitý program. Malíř a architekt Igor Mitin původem z Moskvy, kterému učaroval Český Krumlov, ukázal nejrůznější techniky malby využitelné i v domácím prostředí. Nechyběla ochutnávka jídel různých národních kuchyní či exotického ovoce od Sona z Vietnamu, který provozuje obchůdek s asijskými potravinami. O hudební zážitek se postarala Japonka Ayano Nagamori s kytarovým doprovodem nebo světoběžník Evgeny Ibragimov z Kavkazu. Úsměvy na tvářích dětí i dospělých pak vykouzlili herci z komorního souboru Divadla pod Šťastnou Hvězdou s představením Hodina češtiny a ukázkou stínového divadla. Děti si mohly vyrobit placku a vyzkoušet si různé aktivity, které pro ně připravili pracovníci Young Caritas ve své klubovně v přízemí.

„Jsem moc ráda, že se tu mohli lidé sejít a děkuji za každou takovou podobnou akci," svěřila se intekulturní pracovnice Poradny pro cizince Tatjana Šeráková.


Akci realizuje Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice za finanční podpory Ministerstva vnitra v rámci programu Integrace cizinců 2021.

vnitro_logo