Cyklistický poznávací výlet
2. října 2011 Aktuálně

Cyklistický poznávací výlet

Cyklistický poznávací výlet – 2. 10. 2011 Přestože na tento výlet bylo původně přihlášeno lidí více, nakonec jsme jej absolvovali pouze se šesti klienty poradny.

Na klienty, stejně jako v tuto dobu na vedoucí poradny, dolehla nemoc, a tudíž byl takto náhle snížen počet účastníků. Naše cesta se započala dne 2. 10. v 8 hod ráno u vlakového nádraží v Českých Budějovicích, kde na nás již čekal autobus s přívěsem na kola. Odtud jsme se vydali do Českého Krumlova. Zde jsme si prošli centrum města a vypůjčili kola pro klienty, která jsme zde měli zamluvená v půjčovně. Po naložení vypůjčených kol jsme se již přes Černou v Pošumaví vezli do Stožce, odkud jsme plánovali začátek jízdy na kolech. Cestou měli klienti možnost vidět Lipno. Někteří z nich jej znali pouze z vyprávění, a tudíž se obdivovali jeho velikosti a kráse krajiny v okolí.

Po příjezdu do Stožce jsme zjistili, že se nám u autobusu poškodilo uchycení přívěsu na kola a nebude možné se s tímto přívěsem dostat po absolvování trasy zpět do Českých Budějovic. Jelikož nás však bylo dohromady pouze sedm, řidič nám zajistil převoz do Českých Budějovic jiným autem. Původní plán jet na kolech do Nové Pece tedy zůstal beze změn, pouze jsme museli počítat s tím, že zde budeme zřejmě déle čekat na odvoz, než pro nás bude moci dojet jiný řidič s náhradním autem. Když jsme po ujetí zhruba tří kilometrů na kole zjistili, že jedna z klientek má jedno kolo zcela prázdné, říkali jsme si, že by snad již smůly pro tento den mohlo být dost. S pomocí cyklisty, kterého jsme na cestě potkali, se nám podařilo kolo nafouknout a pokračovali jsme v jízdě. Do Nové Pece jsme dojeli již bez problémů. Klienti se cestou obdivovali kráse šumavské krajiny a užívali si, že se mohli alespoň na jeden den dostat z města do klidné přírody. Do Nové Pece jsme přijeli již po 12 h a bylo jasné, že zde budeme mít dostatek času, protože řidiče jsme mohli očekávat zhruba kolem 15h. Čas jsme využili dle přání klientů - projít se někde v lese a snad objevit i nějaké houby. Nebyla zde nouze o neustálé dotazy na druh a případnou ne/jedlost nalezených hub. Nakonec se nám podařilo najít i několik jedlých hub a po procházce v lese jsme si na chvíli sedli do restaurace na polévku.

S tímto programem nám rychle utekla volná chvíle a po polévce jsme již jen chvilku vyčkali na řidiče na smluveném místě a mohli jsme se vydat na cestu k domovu. Ještě jsme se cestou opět zastavili v Českém Krumlově, kde jsme vrátili zapůjčená kola a pak již pokračovali rovnou do Českých Budějovic. Mnozí z klientů se ani nechtěli domů vrátit, jak se jim výlet líbil. I přes počáteční potíže jsme si jej nakonec velmi hezky užili a při pohledu na fotky i dnes můžeme vzpomínat na příjemné chvíle.

Mgr. Michaela Holá - vedoucí Poradny pro cizince a migranty