Jsme ze stejné planety v Českých Velenicích
12. července 2019 Aktuálně

Jsme ze stejné planety v Českých Velenicích

Letos 25letá Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě Č. Budějovice navázala před lety spolupráci s Občanskou poradnou v Českých Velenicích zřizovanou třeboňskou Oblastní charitou. Rozhodli jsme se tuto součinnost podpořit a poděkovat putovní výstavou Jsme ze stejné planety, kterou nafotil dokumentární fotograf, profesor Jindřich Štreit. Výstava, která se koná od 17. července do 15. srpna 2019 v česko-rakouském komunitním centru FENIX v Českých Velenicích, mapuje životní osudy cizinců, kteří našli v České republice nový domov.

Výstava s názvem Jsme ze stejné planety mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít v Česku. Příběhy cizinců, kteří v České republice našli druhý domov, zachytil svým objektivem dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Zaměřil se především rodinné či pracovní prostředí, podle toho, kam ho oslovení lidé pozvali nebo kde je právě zastihl. Do tohoto projektu se podařilo zapojit migranty z blízkého zahraničí (Slovensko, Německo, Ukrajina), ale i zámořské a exotické národnosti (USA, Kolumbie, Ekvádor, Uganda, Jihoafrická republika).

„Touto putovní výstavou, která už v loňském roce zavítala do Českých Budějovic, chceme přiblížit život cizinců žijících v České republice. Většinou jsou to lidé hledající v ČR lepší pracovní příležitosti, jdou sem za vzděláním, rodinou nebo si zde najdou životního partnera a usadí se tady“, říká Iveta Mikulenková, vedoucí Porady pro cizince a migranty při českobudějovické Diecézní charitě a doplňuje: „Poradna pro cizince a migranty má celokrajskou působnost, často spolupracuje s dalšími organizacemi či službami v rámci Jihočeského kraje. Jednou z nich je i Občanská poradna v Č. Velenicích zřizovaná Oblastní charitou Třeboň. Díky vysokému počtu cizinců v pohraničí jsme s touto poradnou navázali užší spolupráci, jenž jsme se rozhodli podpořit také touto unikátní expozicí.“

Různé životní osudy a zkušenosti, které dokresluje textová část výstavy od novinářky Martiny Vašíčkové, odhalují samozřejmosti, které si množí Češi už ani neuvědomují – „jsme tady, protože tu není válka“, „chci tady vychovávat děti, protože tady funguje sociální systém“, „číšníci v restauracích a úředníci na úřadech jsou nevšímaví a arogantní“, „všude na světě mi už vždycky bude chybět Kofola“, „Češi jsou neuvěřitelně negativní a depresivní, ale na druhou stranu mají skvělý smysl pro humor“, „tady jsem zapustil kořeny, kde jinde bych měl být pochovaný?“…

Kdy a kde?

Výstavu mohou zájemci shlédnout od 17. července do 15. srpna 2019 česko-rakouském komunitním centru FENIX v Č. Velenicích (Revoluční 245), které sídlí v prostorách bývalého kina. Toto komunitní centrum vzniklo primárně proto, aby pomohlo znovuvybudovat přeshraniční vztahy s rakouskými sousedy.

JSZP České Velenice_2019


Výstavu realizuje Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě Č. Budějovice za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR v rámci programu Integrace cizinců 2019.

MVČR