web_Landing page_1366x486

Inspirujme se příběhy, kulturou a zkušenostmi cizinců, pro které se Česká republika stala novým domovem. U příležitosti Světového dne uprchlíků Poradna pro cizince při Diecézní charitě České Budějovice pořádá multikulturní přátelské setkání se symbolický názvem Kousek Ze/mě. Každý člověk si přináší ze své domoviny část své kultury, zkušenosti a dovednosti, které může v rámci svého začleňování do české společnosti dále předávat a inspirovat tak své okolí. Seznamte se s činností Poradny pro cizince, ale především s řadou životních příběhů cizinců žijících v Čechách – jsou mezi nimi třeba vědečtí pracovníci, učitelé či umělci. Co cizince v Čechách zaujalo, co je pro ně jiné, jak bojují s českým jazykem a čím mohou inspirovat nás, Čechy? 

Leták ke stažení

IMG_20210618_135622

 

 

 

Program:

  • 13:00    Zahájení, úvodní slovo ředitele a prezidenta Diecézní charity Č. Budějovice  I  velká zasedací místnost
  • 13:15    Životní příběh malíře Igora Mitina (Rusko), ukázka technik malby  I  velká zasedací místnost
  • 14:00    Ochutnávka světové kuchyně – servírování cizokrajsných jídel  I  velká zasedací místnost, terasa
  • 15:00    Vystoupení česko-japonské kapely No Worries
  • 16:00    Loutkové divadlo – Hodina češtiny   I  velká zasedací místnost
  • 16:30    Jak funguje stínové divadlo  I  velká zasedací místnost
    • Po celou dobu si můžete prohlédnout prostory Střediska Diecézní charity České Budějovice, shlédnou fotomedailonky cizinců, seznámit se s aktivitami a pracovníky Poradny pro cizince a Interevenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilí
    • V klubovně Young Caritas (přízemí budovy, vchod z ulice) bude od 14 hod. do připraven doprovodný program pro děti i dospělé.

* Program se bude řídit aktuálně platnými hygienickými opatřeními. V této souvislosti může být program upraven.

S kým se můžete potkat?

Ayano_Japonsko

Ayano (Japonsko)

Do České republiky mě přivedlo studium tance. Nyní jsem baletkou v Jihočeském divadle. Líbí se mi tu hodně věcí včetně jazyku, kterému jsem přišla na chuť až ve chvíli, kdy jsem mu začala rozumět. V České republice se snažím užívat si života a být otevřená novým i tradičním věcem, snažím se prolomit stereotyp Japonců – každý jsme jiný," říká Ayano.

Igor_Rusko

Igor (Rusko)

Z Moskvy mě do České republiky přivedlo umění, zejména obrazy středověké architektury. Do Čech se mnou přijela také moje žena. Nejvíce mě po příjezdu překvapil přátelský přístup k emigrantům. Mladší generaci se snažím předávat své mnohaleté zkušenosti ve výtvarném umění. V České republice pro mě není nic obtížné, místní lidé nám vždy ve všem pomáhali," říká Igor.

Naara_Mexiko

Naara (Mexiko)

Z Mexika mě do České republiky přivedl pohledný a chytrý český muž. V současné době zde podnikám, orientuji se na výrobky, potraviny, textilie a další věci z Mexika. V České republice mám nejraději zimu. Místní kulturu se snažím obohatit naším jídlem – například chlebem, pivem a dobrou tequillou. Trvalo mi naučit se česky a pít české pivo," svěřuje se Naara.

Son_Vietnam

Son (Vietnam)

Pocházím z Vietnamu, do České republiky mě přivedla má rodina – rodiče a sestra, ale také studium. V současné době pracuji v České republice v rodinné restauraci a provozuji e-shop. Nejvíce se mi po příjezdu líbila západní kultura a gastronomie – chtěl jsem moc ochutnat jahody a třešně. Z Vietnamu s sebou přináším naši gastronomii a kulturu. Snažím se nabízet suroviny ze své země i jiných zemí světa. Nejnáročnější pro mě byl český jazyk," uvádí Son.Akci realizuje Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice za finanční podpory Ministerstva vnitra
v rámci programu Integrace cizinců 2021.vnitro_logoDCHCBkufryoungcaritas