web_Landing page_1366x486

Inspirujme se příběhy, kulturou a zkušenostmi cizinců, pro které se Česká republika stala novým domovem. U příležitosti Světového dne uprchlíků Poradna pro cizince při Diecézní charitě České Budějovice pořádá multikulturní přátelské setkání se symbolický názvem Kousek Ze/mě. Každý člověk si přináší ze své domoviny část své kultury, zkušenosti a dovednosti, které může v rámci svého začleňování do české společnosti dále předávat a inspirovat tak své okolí. Seznamte se s činností Poradny pro cizince, ale především s řadou životních příběhů cizinců žijících v Čechách – jsou mezi nimi třeba vědečtí pracovníci, učitelé či umělci. Co cizince v Čechách zaujalo, co je pro ně jiné, jak bojují s českým jazykem a čím mohou inspirovat nás, Čechy? 

LETÁK KE STAŽENÍ

 

Program:

 • 10:00    Otevření areálu
 • 10:30    Zahájení, úvodní slovo prezidenta a vedoucí služeb Diecézní charity České Budějovice
 • 11:00    Hudební vystoupení ukrajinské zpěvačky Anny
 • 11:20    Taneční workshop s Natálií
 • 12:00    Ochutnávka světové kuchyně – servírování mezinárodních jídel, které připraví sami cizinci
 • 13:30    Ukázka kovářských prací
 • 14:30    Vystoupení operního zpěváka Maxima z Běloruska
 • 14:50    Hudební vystoupení ukrajinského kytaristy a houslisty – Evgenii se synem
 • 15:15    Divadelní představení z Čerkeské republiky
 • 16:00    Mezinárodní hudební vystoupení Iriny z Ukrajiny
 • 16:20    Hudební vystoupení ukrajinské zpěvačky Anny
 • Malování obrazu – v průběhu celého dne budeme společně malovat obraz. Jaký asi bude výsledek?
  • Po celou dobu si můžete prohlédnout výstavu fotografií cizinců žijících v České republice, obrazy od ruského a ukrajinského umělce, výstavu ručně šitých panenek z Ruska či fotografií ukrajinských matek s dětmi
  • Po celý den bude také zajištěn doprovodný program pro děti – malování na obličej a další aktivity

* změna programu vyhrazena

Příběhy cizinců

Ayano_Japonsko

Ayano (Japonsko)

Do České republiky mě přivedlo studium tance. Nyní jsem baletkou v Jihočeském divadle. Líbí se mi tu hodně věcí včetně jazyku, kterému jsem přišla na chuť až ve chvíli, kdy jsem mu začala rozumět. V České republice se snažím užívat si života a být otevřená novým i tradičním věcem, snažím se prolomit stereotyp Japonců – každý jsme jiný," říká Ayano.

Igor_Rusko

Igor (Rusko)

Z Moskvy mě do České republiky přivedlo umění, zejména obrazy středověké architektury. Do Čech se mnou přijela také moje žena. Nejvíce mě po příjezdu překvapil přátelský přístup k emigrantům. Mladší generaci se snažím předávat své mnohaleté zkušenosti ve výtvarném umění. V České republice pro mě není nic obtížné, místní lidé nám vždy ve všem pomáhali," říká Igor.

Naara_Mexiko

Naara (Mexiko)

Z Mexika mě do České republiky přivedl pohledný a chytrý český muž. V současné době zde podnikám, orientuji se na výrobky, potraviny, textilie a další věci z Mexika. V České republice mám nejraději zimu. Místní kulturu se snažím obohatit naším jídlem – například chlebem, pivem a dobrou tequillou. Trvalo mi naučit se česky a pít české pivo," svěřuje se Naara.

Son_Vietnam

Son (Vietnam)

Pocházím z Vietnamu, do České republiky mě přivedla má rodina – rodiče a sestra, ale také studium. V současné době pracuji v České republice v rodinné restauraci a provozuji e-shop. Nejvíce se mi po příjezdu líbila západní kultura a gastronomie – chtěl jsem moc ochutnat jahody a třešně. Z Vietnamu s sebou přináším naši gastronomii a kulturu. Snažím se nabízet suroviny ze své země i jiných zemí světa. Nejnáročnější pro mě byl český jazyk," uvádí Son.Akci realizuje Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR v rámci dotačního programu Integrace cizinců 2022 a podpoře z Fondu Kaufland „Milion pro České Budějovice“, ve spolupráci s Nadací Via.

 

diecezni_charita_ceske-budejovice_BARVA_rgb vnitro_logoVIA_rgb (1)Kaufland