Inspirujme se příběhy, kulturou a zkušenostmi cizinců, pro které se Česká republika stala novým domovem. U příležitosti Světového dne uprchlíků Poradna pro cizince při Diecézní charitě České Budějovice pořádá multikulturní přátelské setkání se symbolický názvem Kousek Ze/mě. Každý člověk si přináší ze své domoviny část své kultury, zkušenosti a dovednosti, které může v rámci svého začleňování do české společnosti dále předávat a inspirovat tak své okolí. Seznamte se s činností Poradny pro cizince, ale především s řadou životních příběhů cizinců žijících v Čechách – jsou mezi nimi třeba vědečtí pracovníci, učitelé či umělci. Co cizince v Čechách zaujalo, co je pro ně jiné, jak bojují s českým jazykem a čím mohou inspirovat nás, Čechy?
Program:
- 13:00 Zahájení, úvodní slovo ředitele a prezidenta Diecézní charity Č. Budějovice I velká zasedací místnost
- 13:15 Životní příběh malíře Igora Mitina (Rusko), ukázka technik malby I velká zasedací místnost
- 14:00 Ochutnávka světové kuchyně – servírování cizokrajsných jídel I velká zasedací místnost, terasa
- 15:00 Vystoupení česko-japonské kapely No Worries
- 16:00 Loutkové divadlo – Hodina češtiny I velká zasedací místnost
- 16:30 Jak funguje stínové divadlo I velká zasedací místnost
- Po celou dobu si můžete prohlédnout prostory Střediska Diecézní charity České Budějovice, shlédnou fotomedailonky cizinců, seznámit se s aktivitami a pracovníky Poradny pro cizince a Interevenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilí
- V klubovně Young Caritas (přízemí budovy, vchod z ulice) bude od 14 hod. do připraven doprovodný program pro děti i dospělé.
* Program se bude řídit aktuálně platnými hygienickými opatřeními. V této souvislosti může být program upraven.
S kým se můžete potkat?
Ayano (Japonsko)
„Do České republiky mě přivedlo studium tance. Nyní jsem baletkou v Jihočeském divadle. Líbí se mi tu hodně věcí včetně jazyku, kterému jsem přišla na chuť až ve chvíli, kdy jsem mu začala rozumět. V České republice se snažím užívat si života a být otevřená novým i tradičním věcem, snažím se prolomit stereotyp Japonců – každý jsme jiný," říká Ayano.
Igor (Rusko)
„Z Moskvy mě do České republiky přivedlo umění, zejména obrazy středověké architektury. Do Čech se mnou přijela také moje žena. Nejvíce mě po příjezdu překvapil přátelský přístup k emigrantům. Mladší generaci se snažím předávat své mnohaleté zkušenosti ve výtvarném umění. V České republice pro mě není nic obtížné, místní lidé nám vždy ve všem pomáhali," říká Igor.
Naara (Mexiko)
„Z Mexika mě do České republiky přivedl pohledný a chytrý český muž. V současné době zde podnikám, orientuji se na výrobky, potraviny, textilie a další věci z Mexika. V České republice mám nejraději zimu. Místní kulturu se snažím obohatit naším jídlem – například chlebem, pivem a dobrou tequillou. Trvalo mi naučit se česky a pít české pivo," svěřuje se Naara.
Son (Vietnam)
„Pocházím z Vietnamu, do České republiky mě přivedla má rodina – rodiče a sestra, ale také studium. V současné době pracuji v České republice v rodinné restauraci a provozuji e-shop. Nejvíce se mi po příjezdu líbila západní kultura a gastronomie – chtěl jsem moc ochutnat jahody a třešně. Z Vietnamu s sebou přináším naši gastronomii a kulturu. Snažím se nabízet suroviny ze své země i jiných zemí světa. Nejnáročnější pro mě byl český jazyk," uvádí Son.
Akci realizuje Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice za finanční podpory Ministerstva vnitra
v rámci programu Integrace cizinců 2021.