Děti cizinců objevovaly české vánoční tradice

Děti cizinců objevovaly české vánoční tradice

V pátek 4. 12. 2015 se v Českých Budějovicích uskutečnila Vánoční besídka pro děti cizinců. Na besídku přišlo v doprovodu rodičů kolem dvaceti dětí. Některé v maskách a kostýmech, tak jak se slaví v jejich rodné zemi.

Vánoční besídku pořádala, jak je tradičně zvykem, Poradna pro cizince a migranty, která je jednou ze služeb Diecézní charity České Budějovice.

Na besídce si děti mohly vlastnoručně vyzkoušet české vánoční tradice a zvyky. Vyráběly se svícínky na vánoční stůl z jablek, větviček smrku, ozdobené rozinkami nabodnutými na párátkách. Fantazii se meze nekladly. Kdo chtěl, mohl si cvičně vyzkoušet pouštění lodiček ze skořápek z ořechů, aby věděl, jak to praktikovat o Štědrém večeru.

O házení střevícem však nebyl zájem, patrně se děvčata ještě na vdávání necítila. Zdobily se perníčky, vyráběl řetěz z barevného papíru, který později ozdobil zdejší vánoční stromeček. Sněhová atmosféra však nebyla, tak ji někteří dotvářeli krásnými vločkami z papíru. Za zvuku českých koled se na zahřátí podával nealkoholický punč.

Kromě dětí, rodičů a zaměstnanců Poradny, zde byli také dobrovolníci z Dobrovolnického centra českobudějovické Diecézní charity, kterým patří velký dík za jejich dlouhodobou pomoc malým i velkým klientům naší Poradny pro cizince a migranty.

Všem zúčastněným přejeme krásné Vánoce a těšíme se na další setkání.

Text: Iveta Mikulenková