Každý člověk si přináší ze své domoviny část své kultury. Každý si s sebou nese svůj vlastní příběh. Kdo jsou cizinci, kteří na jihu Čech našli svůj nový domov a čím nás obohacují? Festival Kousek ZeMě, který organizuje Centrum pro cizince Diecézní charity České Budějovice, nabízí návštěvníkům setkání s cizinci z mnoha rozličných zemí světa a zajímavý doprovodný program a kulturní program. Festival je přístupný zdarma.
4. ročník festivalu proběhl 20. černa 2024 u příležitosti Světového dne uprchlíků a migrantů.
Už teď se těšíme na ten další!
FOTOGALERIE 2024
Příběhy cizinců
Million Tesfaye Godana přijel z Etiopie z města Addis Abeba. Když dokončil magisterské studium, pracoval na univerzitě - lektoroval a vedl projekty. V roce 2020 ale jeho práce skončila a on se rozhodl pokračovat v doktorském studiu na Jihočeské univerzitě. Předmětem jeho doktorského výzkumu je candát. dále se zajímá o vodohospodářsí a jeho aplikaci na krajinu v Etiopii. Spolu s ním do Čech přijela i jeho žena a vychovávají tu dceru.
"Pocházím z východní části Srbska a vystudoval jsem psychologii. Rád se setkávám s jinými lidmi a poslouchám jejich příběhy. Když jsem zde byl poprvé, zaujala mě snaha o ochranu přírody, ale i outdoorový životní styl. Teď, když tu žiji už několik měsíců, jsem ohromen tím, jak jsou lidé milí a laskaví," říkal Miloš, který se po skončení jeho zahraniční dobrovolnické mise rozhodl zůstat v České republice. Teď pracuje v Domě svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí a pomáhá lidem, kteří se neobejdou bez pomoci druhých.
Ayano (Japonsko)
„Do České republiky mě přivedlo studium tance. Nyní jsem baletkou v Jihočeském divadle. Líbí se mi tu hodně věcí včetně jazyku, kterému jsem přišla na chuť až ve chvíli, kdy jsem mu začala rozumět. V České republice se snažím užívat si života a být otevřená novým i tradičním věcem, snažím se prolomit stereotyp Japonců – každý jsme jiný," říká Ayano.
Igor (Rusko)
„Z Moskvy mě do České republiky přivedlo umění, zejména obrazy středověké architektury. Do Čech se mnou přijela také moje žena. Nejvíce mě po příjezdu překvapil přátelský přístup k emigrantům. Mladší generaci se snažím předávat své mnohaleté zkušenosti ve výtvarném umění. V České republice pro mě není nic obtížné, místní lidé nám vždy ve všem pomáhali," říká Igor.
Naara (Mexiko)
„Z Mexika mě do České republiky přivedl pohledný a chytrý český muž. V současné době zde podnikám, orientuji se na výrobky, potraviny, textilie a další věci z Mexika. V České republice mám nejraději zimu. Místní kulturu se snažím obohatit naším jídlem – například chlebem, pivem a dobrou tequillou. Trvalo mi naučit se česky a pít české pivo," svěřuje se Naara.
Son (Vietnam)
„Pocházím z Vietnamu, do České republiky mě přivedla má rodina – rodiče a sestra, ale také studium. V současné době pracuji v České republice v rodinné restauraci a provozuji e-shop. Nejvíce se mi po příjezdu líbila západní kultura a gastronomie – chtěl jsem moc ochutnat jahody a třešně. Z Vietnamu s sebou přináším naši gastronomii a kulturu. Snažím se nabízet suroviny ze své země i jiných zemí světa. Nejnáročnější pro mě byl český jazyk," uvádí Son.
Akce je spolufinancována z projektu Charita integruje ukrajinské uprchlíky na jihu Čech (reg. č. CZ.03.02.01/00/22_099/0000758), který je podpořen z Operačního programu Zaměstnanost plus.