O Poradně pro cizince a migranty
Poradna pro cizince a migranty od roku 1994 nabízí pomoc cizincům, jejich rodinným příslušníkům a občanům České republiky s vazbou na cizince, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci. Věnujeme se převážně problematice cizineckého pobytu, integrace, hledání vhodného zaměstnání, ubytování a zajištění překladatelských služeb.
Cizincům nabízíme sociální poradenství, doučování dětí dobrovolníky a další aktivity.
Poradna je registrovanou sociální službou jako odborné sociální poradenství podle §37 Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Naše poslání
Poskytnutí poradenství v řešení osobních záležitostí cizinců vzhledem k jejich pobytu a vazbě na Českou republiku.
Cílem poradny je, aby se cizinci orientovali v českém prostředí, ve svých právech a povinnostech.
Víte, že...
V roce 2019 jsme v poradně poskytli radu a pomoc 325 klientům, interkulturní pracovnice zajišťovala tlumočení a pomoc s vyplňováním formulářů 2 580 cizincům na Odboru azylové a migranční politiky v Českých Budějovicích.
Službu mohou využít odoby nad 15 let:
- cizinci nebo jejich rodinní příslušníci
- čeští občané s vazbou na cizince
Zdarma poskytneme informace a pomoc při:
- vyřizování povolení k pobytu
- vyplňování formulářů
- založení bankovního účtu, platební příkazy apod.
- hledání zaměstnání (kontrola náležitostí pracovní smlouvy aj.)
- hledání ubytování (kontrola náležitostí nájemní smlouvy aj.)
- zajištění zdravotního pojištění a lékařské péče
- vyřizování sociálních dávek (informace, formuláře)
- uplatnění práv (jsou-li porušována)
Smlouva o poskytování sociální služby je uzavírána ústní formou.
Dále nabízíme:
- kurzy českého jazyka (výuka ve skupině)
- Asistenční služby na Odboru azylové a migrační politiky České Budějovice
- potravinovou a materiální pomoc v odůvodněných případech
- úvěrové jízdné v odůvodněných případech
- organizaci vzdělávacích a multikulturních akcí
- zprostředkování překladatelské a tlumočnické služby
Zásady služby:
- respekt a tolerance
- individuální přístup
- SLUŽBA JE POSKYTOVÁNA BEZPLATNĚ.
ZEPTEJTE SE KURZY PRO CIZINCE ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE
Příběhy klientů Poradny pro cizince a migranty
* jména klientů jsou pozměněna.
Příběh paní Viktorie (Ukrajina)
Sociální pracovnici Poradny pro cizince a migranty kontaktovala interkulturní pracovnice působící na Odboru azylové a migrační politiky. Obrátila se na ní paní Viktoria, mladá žena z Ukrajiny, zdánlivě šla na úřad nahlásit pouze „běžnou" záležitost. Při pohovoru v rodném jazyce se však paní Viktoria otevřela a svěřila se pracovnici se svou tíživou situací. Do ČR přijela za svým manželem, který se přestěhoval jako první, aby zajistil podmínky pro rodinu, zaměstnání apod. Společně se jim v ČR narodila dcerka Zoryana (v překladu jasná hvězda). Manžel, živitel rodiny, pak záhy onemocněl velmi vážnou nemocí a krátce na to jí podlehl. Viktoria tak zůstala s dítětem sama. I když jsme nebyli schopni zaplnit prázdnotu v jejím srdci, tak jsme se snažili pomoci jednak vyslechnutím a sdílením jejího osudu, tak důležitými kroky v zajištění jejího pobytového oprávnění. Paní Viktorii jsme pomohli zajistit vdovský a sirotčí důchod, komunikovat s Úřadem práce, finančním úřadem a mnoha dalšími institucemi v situaci, kdy potřebovala pomoc a podporu.
Příběh pana Jana (Nizozemsko)
Poradnu pro cizince kontaktoval pan Jan (50 let), který má holandské občanství, ale české kořeny. Jako malý chlapec emigroval za doby minulého režimu do Holandska se svými rodiči, kde strávili několik let. Až později, jako dospělý se vrátil do ČR, kde již nějakou dobu žije. Rodiče zůstali v Holandsku, kde pracovali. Nyní jsou důchodového věku, pobírají holandský důchod a chtěli by se „na stáří“ vrátit do své rodné vlasti a mít na blízku i svého jediného syna. Ten se do Poradny pro cizince a migranty přišel poradit, co vše je třeba vyřídit k bezproblémovému návratů jeho rodičů zpět do ČR. S klientem jsme řešili několik variant, přes možnost znovunabytí českého občanství, po žádost o přechodný pobyt s veškerými náležitostmi, přihlášení se ke zdravotnímu pojištění v ČR, zasílání starobního důchodu z Holandska do ČR a samotnou žádost o český důchod. Nakonec klient odešel z poradny s několika vyplněnými formuláři a spoustou informací, které mu situaci pomohly zdárně vyřešit.
Příběh paní Oleny
Podporují nás: