Od 1. září 2024 bude systém státního humanitárního ubytování (HUMPO) poskytován bezplatně už jen nejvýše 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Držitelům dočasné ochrany pomáhá nová výzva Ministerstva vnitra. V Jihočeském kraji se lidé mohou obracet na Diecézní charitu České Budějovice, která je do této výzvy zapojená.
Těm držitelům dočasné ochrany, kteří budou k 31. srpnu 2024 pobývat v některém ze zařízení humanitárního ubytování 90 dní nebo déle, přestane stát od 1. září hradit bydlení. Dotčení budou muset zařízení opustit a najít si jiné ubytování nebo se s majitelem domluvit na dalším setrvání, ovšem v rámci klasického smluvního vztahu tedy za úplatu. Diecézní charita České Budějovice může díky zapojení do výzvy Ministerstva vnitra ČR pomoci ukrajinským uprchlíkům najít vhodné a dostupné bydlení, zorientovat se v oblasti bytové a její pracovníci jsou připraveni řešit i další problémy, které zlepší jejich integraci do společnosti.
Nová výzva Ministerstva vnitra pomůže s přechodem do systému tržního bydlení
Specifická akce: podpora bydlení vysídlených osob z Ukrajiny je v pořadí osmnáctá výzva Operačního programu Azylového, migračního a integračního fondu (OP AMIF) Ministerstva vnitra ČR, která byla vyhlášena 31. 1. 2024. „Cílem této výzvy je poskytnutí pomoci držitelům dočasné ochrany, kteří dlouhodobě pobývají v hromadných ubytovacích kapacitách dočasného nouzového ubytování evidovaných v systému HUMPO (dále jen „HUMPO“) s přechodem do soukromého ubytování. Jedná se o pomoc formou asistence nebo jednorázové finanční podpory,“ cituje z výzvy vedoucí Centra pro cizince Klára Cvachová a dodává: „V Jihočeském kraji jsme jedinou organizací, která tuto pomoc zprostředkovává.“
Kdo má v nové výzvě nárok na pomoc (podmínky pro její pomoci):
- ubytování k 31. 12. 2023 v HUMPO a trvalé bydlení v tomto zařízení;
- uzavření platné nájemní smlouvy;
- garance udržitelnosti bydlení.
S čím pomůže Charita
Žadatelé se mohou obrátit na pracovníky Diecézní charity České Budějovice, kteří rádi pomohou se všemi administrativními úkony spojenými s přechodem do komerčního bydlení (např. přepis elektřiny, kontrola nájemních smluv) nebo pomohou najít vhodné bydlení (kontaktování realitních makléřů, orientace na trhu s byty, doprovod a tlumočení při prohlídkách bytu ad.). Obrátit se na ně lze i v případě, že si žadatelé nejsou jisti, zda některou z výše uvedených podmínek splňují nebo jim nerozumí.
Pracovníky Charity můžete kontaktovat:
- telefonicky na čísle: + 420 734 683 278;
- e-mailem: bydleni@dchcb.charita.cz;
- České Budějovice, Žižkova tř. 12, kancelář č. 62 (pondělí 8:00 – 12:00 hod., středa 13:00 – 18:00 hod. a pátek 8:00 – 12:00 hod.)
- Český Krumlov, 5.května 251 (čtvrtek 9:00 – 12:00, 12:30 – 16:00 hod.)